Jak budować markę osobistą? Co to jest Personal Branding?
Obserwuję zalew, wręcz potop treści na portalu Linkedin traktujących o tym, jak pisać i co robić na Linkedin. W tym treści ile i jak często pisać o pisaniu na Linkedin, by stać się gwiazdą na Linkedin.
Rozsądny człowiek w takich momentach może dostać migreny, ciągle to samo o tym samym. Do kompletu silnie lokowane jest słowo Personal Branding, czyli marka osobista. Trochę wmawia się ludziom, że każdy może ją mieć. A nawet że każdy powinien ją mieć. Dobry wizerunek na pewno przyda się każdemu, ale… nie każdy musi mieć markę osobistą.
Sprawa jest delikatnie problematyczna, bo marka osobista jest mylona po prostu z wizerunkiem. Każdy ma jakiś wizerunek, ale nie każdy ma lub mieć będzie markę osobistą. Oczywiście narracja licznych trenerów od marki osobistej i od Linkedin bywa odmienna. Ale to wynika tylko z tego, że tego typu osobom zależy na zwiększaniu swojej oglądalności, popularności, generowaniu ruchu i zaangażowania względem… swojej własnej marki osobistej. I nie ma nic w tym złego, bo w końcu to jest ich praca. A fraza Personal Branding po prostu ładnie sprzedaje się. Takie perpetuum mobile. To tak w skrócie. Oczywiście każdy może wzniecać swoje teorie, jest demokracja. Ale my nie musimy we wszystkie te teorie wierzyć. Zastanówmy się nad czymś. Nad rozróżnieniem pewnych rzeczy.
Wizerunek. Marka osobista. Reputacja.
Wizerunek to pojęcie ogólne i powszechne w przyrodzie. Słownik PWN mówi, że to czyjaś podobizna w rysunku, obrazie, zdjęciu. To sposób w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana. Większość z nas jakiś wizerunek ma. Z punktu widzenia prawniczego napiszę pewną ciekawostkę odnośnie komercjalizacji wizerunku. Wizerunku nie można sprzedać. Ale można komercyjnie udzielać zezwoleń do wykorzystania wizerunku. Wizerunek to po prostu ogólny sposób w jaki dana osoba, firma, marka jest postrzegana przez innych ludzi.
Marka osobista, czyli nasz popularny Personal Branding to termin, który prawdopodobnie został pierwszy raz użyty w książce ”Think and Grow Rich” autorstwa Napoleona Hilla z 1937 roku. Jednak sam rozwój mody na marki osobiste to końcówka lat ’90 XX wieku. Przyczynił się zapewne do tego rozwój technologii, w tym nowych mediów. Serwisy takie jak Linkedin i Facebook wystartowały w 2003 i 2004 roku. W 2003 roku wystartował też przykładowo serwis MySpace. Twitter dopiero w 2006 roku. Ale to wszystko i wszystko co potem przyczyniło się do boom-u na Personal Branding. Bo social media dają po prostu większe możliwości dotarcia do persony docelowej, jak i są bardziej elastyczne względem kształtowania przekazu. No i się zaczęło. Trzeba tu wspomnieć, że marka osobista dotyczy świadomego i intensywnego kształtowania wizerunku. No i marka osobista nie dotyczy firm i marek.
Ale skomplikujmy nieco bardziej, bo życie nie jest proste jak rolka z Instagrama.
Jest jeszcze piękny zapomniany feminatyw i słowo dużej wagi, czyli reputacja.
Reputacja to opinia jaką ktoś ma wśród ludzi. Może być pozytywna, negatywna lub neutralna i często ma wpływ na sposób, w jaki inni ludzie traktują daną osobę lub podmiot. Inne wyrazy bliskoznaczne to renoma i prestiż.
To tyle odnośnie dywagacji na temat definicji.
Różnice między jednym, a drugim choć subtelne, to są.
I są dość istotne.
Wizerunek może mieć każdy i wszystko, wszędzie.
Personal Branding może mieć człowiek, polityk, ekspert, sportowiec, biznesman, aktywista społeczny itd… w mediach i social mediach.
Employer Branding może mieć firma, jako markę pracodawcy na rynku pracy.
Branding może mieć marka i produkt, na wolnym rynku konsumentów.
Autentyczna marka osobista krok po kroku.
ZACZNIJ OD FUNDAMENTÓW.
Rozpoczynając proces budowy wizerunku osobistego, lub Personal Branding-u jak ktoś woli, warto pamiętać o bazowych elementach. Tak jak w przypadku budowy domu. Domu nie buduje się od czwartego piętra. Potrzebujemy solidnych fundamentów, na których będziemy mogli oprzeć całą konstrukcję naszego wizerunku. Pierwszym krokiem jest zrozumienie kim jesteśmy, co nas wyróżnia oraz jakie są nasze wartości i cele. To właśnie od naszej autentyczności zależy budowa trwałego i skutecznego wizerunku. Następnie warto zastanowić się nad tym, co chcemy przekazać światu i jakie korzyści możemy oferować naszym odbiorcom. To pozwoli nam lepiej określić naszą misję oraz unikalną wartość, którą chcemy dostarczyć.
ZABIJ CHAOS.
Formuła ma według definicji wiele aspektów, my skupimy się na aspekcie związanym ze zwięzłym formułowaniem „czegoś”, przekazującym jakąś myśl i ideę oraz z zasadami organizacji i charakteru „czegoś”. Czego, do tego zaraz dojdziemy.
Kiedy budujemy markę osobistą wybór właściwej formuły jest istotny dla skutecznej komunikacji naszych wartości, celów i wizji. Aspekt związany z lapidarnym formułowaniem przekazu oraz kształtowaniem charakteru treści ma ogromne znaczenie w budowaniu spójnego wizerunku i identyfikacji osobistej.
Dobrze jest formułować przekaz konkretnie, spójnie i logicznie. Jasne, zrozumiałe przesłanie pozwala na skuteczniejszą komunikację z odbiorcami, którzy lepiej przyswajają informacje i zapamiętują istotne treści. Skupienie się na przekazie pomaga uniknąć zbędnego szumu informacyjnego (information overload), to z kolei pomaga uniknąć komplikacji w komunikacji. Warto też pochylić się nad analizą SWOT, wypisać swoje mocne i słabe strony, to na pewno spowoduje, że będziemy mieli większą świadomość przy kreowaniu naszej marki.
WYCIĄGNIJ TO CO PIERWOTNE.
Archetypy marki to fundamentalne symbole i wzorce, które reprezentują w świadomości ludzkiej osobowość danej marki, też osobistej. O tym pisałem kiedyś w innym artykule, więc tutaj nie będę się o tym rozpisywał.
Link do wpisu o archetypach marki znajdziesz na dole tego tekstu.
Tak wiem, trochę to zagmatwane.
Dlatego przejdźmy do konkretów.
Storytelling. Opowiedz ludziom swoją historię.
Żeby komunikacja była skuteczna dobrze by było zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami… mianowicie:
1. Co zamierzasz przekazać?
2. Do kogo chcesz skierować informacje?
3. Jaki jest tego powód?
4. Dlaczego uważasz, że to ważne?
5. Dlaczego ktoś miałby się tym zainteresować?
6. Jak przekazać komunikaty, by były zrozumiałe dla persony docelowej?
Jedziemy dalej.
Wiesz czym jest AIDA?
To akronim od Attention (przykucie uwagi), Interests (wzbudzenie zainteresowania), Desire (wzbudzenie pożądania), Action (motywacja do reakcji).
Unowocześniona wersja AIDY, to formuła 4P.
Promise (złóż obietnicę, najlepiej na początku), Picture (maluj emocje), Proof (wskaż dowód czegoś), Push (prowokuj do reakcji na przykład poprzez CTA „call to action”).
Jest jeszcze coś takiego jak PODO, coś przydatnego w sprzedaży.
Formuła PODO to schemat „Problem – Obietnica – Dowód – Oferta”.
I coś co lubię najbardziej… Trójkąt Retoryczny.
Etos (budowanie zaufania), Patos (odwołanie się do emocji i wartości), Logika (odwołanie się do rozumu i inteligencji). Piękne prawda?
Profesjonalna organizacja przekazu pozwala na skuteczne przedstawienie treści, której celem jest przyciągnięcie uwagi i zainteresowanie odbiorców. Poprzez odpowiednie układanie myśli, historii lub informacji, marka osobista może skuteczniej przekazać swoje przesłanie i silniej budować zaangażowanie. Układ jak i kontrola komunikatu pomaga w utrzymaniu uwagi odbiorców, ukierunkowaniu go oraz wzmocnieniu ekspresji treści.
POKAŻ SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ.
Charakter marki osobistej jest kształtowany przez wybór odpowiedniej formy komunikacji, jak i oczywiście wytwarzanie samej treści. Treścią jest wszystko co emitujesz, łącznie z Tobą. Konkretny styl dodatkowo pomaga wyróżnić markę w zalewie innych marek, często powtarzalnych i nudnych. Odpowiednio dobrana formuła pomaga kreować osobowość i identyfikację marki. Tożsamość marki jest kluczowa dla tworzenia zaufania i zaangażowania wśród odbiorców, którzy są naszą personą docelową lub dopiero mają się nią stać.
Bardzo fajne pole do popisu otwiera się jeśli chodzi o style. Tu wybór mamy naprawdę bardzo duży. Styl może być formalny i korporacyjny, lub bardziej przyjazny i dostępny. Kreatywny i ekscentryczny, pełen pomysłowości. Charyzmatyczny, porywający tłumy. Minimalistyczny i elegancki, skoncentrowany na prostocie i estetyce. Inspirujący i motywujący. Edukacyjny. Informacyjny. Humorystyczny. Obalający mity. Walczący. Opiekuńczy lub partyzancki. Style można mieszać. Można też sterować natężeniem przekazu. Styl może być powiązany bezpośrednio z wcześniej wspomnianym archetypem marki (nie zapomnij o tym).
I jeszcze pewne niedrobne uzupełnienie.
W kontekście budowy marki osobistej na przykład na portalu Linkedin istotne jest opracowanie spójnego planu działania. Dodatkowo warto zgłębić jeszcze jeden temat, chodzi mi o marketing na Linkedin. Dobrze jest pochylić się nad tym tematem nie tylko z perspektywy budowania marki osobistej, ale w kontekście każdej aktywności na tym portalu. Zachęcam do zapoznania się z moim kolejnym artykułem, który stanowi uzupełnienie w tej kwestii. Nosi on tytuł „Profil na Linkedin. Strategia i komunikacja”. Skupiam się w nim na aspektach takich jak forma oddziaływania, cel i przeznaczenie profilu, budowanie zaangażowania oraz tworzenie społeczności. Jest to bardzo istotne uzupełnienie do omawianej tutaj tematyki.
Skuteczny profil na Linkedin – strategia i komunikacja.
LINK:
https://dobryhr.eu/profil-na-linkedin-strategia-i-komunikacja/
Archetypy marki – przykłady.
LINK:
https://dobryhr.eu/archetypy-marki-strategia-w-to-ubralem-dobry-hr/
Mam nadzieję, że tekst ten, jak i linki do dwóch dodatkowych artykułów, które zamieściłem pomogą Ci w lepszym poruszaniu się odnośnie zagadnień związanych z marką osobistą, wizerunkiem, planowaniem komunikacji i wytwarzaniem treści. Personal Branding jest bardzo wdzięcznym i ciekawym tematem. Pomyśl o swojej marce osobistej jak o opowieści, którą chcesz zaprezentować światu. Dobrze by było, aby ta opowieść była autentyczna, powinna ona odzwierciedlać Twoje prawdziwe wartości, pasje i cele.
Autor: Jakub Iciaszek
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wesprzyj autora poprzez patronat.